Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
-- w całym serwisie

Nawigacja

  • Rewitalizacja

Treść strony

Trwają prace w zabytkowych jatkach

Zgodnie z zapowiedziami, w te wakacje rozpoczęła się realizacja kolejnego zadania z projektu rewitalizacyjnego. Gruntowny remont  przechodzi zabytkowy budynek parterowy jatek miejskich, wybudowany ok. 1860 r. na planie wydłużonego prostokąta. 

Jatki nie mają ani podpiwniczenia, ani użytkowego poddasza. Obiekt, na przestrzeni 150 lat, służył głównie celom handlowym i dla tych celów był też przebudowywany.  Został również mocno zniszczony w trakcie II wojny światowej. Efektem tych zdarzeń jest inny od pierwotnego układ wnętrz oraz zatarte detale architektoniczne charakterystyczne dla klasycyzmu. Na przestrzeni lat zmienił się także układ i forma otworów wejściowych umieszczonych w fasadzie budynku od ul. Mickiewicza. 

Prowadzone prace doprowadzą do przywrócenia zewnętrznej formy zabytkowemu budynkowi poprzez użycie tradycyjnych materiałów i stonowanej kolorystyki, odtworzenie ilości otworów w elewacji frontowej wraz z drewnianą stolarką i likwidację zbędnych podziałów wewnętrznych. Otworzeniu przestrzeni będzie służyło także częściowe usunięcie stropu i odsłonięcie więźby. Zabieg ten może stanowić dodatkowy walor poznawczy ukazujący rozwiązania konstrukcyjne dachu.

Powierzchnia x2
Jatki zyskają ponadto dodatkową powierzchnię dzięki rozbudowie obiektu o nowy budynek, o zbliżonej kubaturze i kształcie. Nowa część jatek zostanie połączona z zabytkową szklanym łącznikiem. Powstanie tym samym obiekt w kształcie litery H. Będzie się cechował rozwiązaniami energooszczędnymi i przyjaznymi dla osób niepełnosprawnych. Zastosuje się m.in. oświetlenie ledowe oraz systemy oparte na czujnikach ruchu i wyłącznikach czasowych. Z myślą o osobach z dysfunkcjami,  zaprojektowano bezprogowe wejścia do sal i odpowiednio szerokie korytarze, tak aby osoby na wózkach mogły poruszać się po jatkach bez problemu. Poza tym, orientację wewnątrz budynku ułatwią chropowate nawierzchnie sygnalizujące strefy komunikacyjne i wejściowe. Zwiedzanie jatek ułatwią natomiast napisy w alfabecie Braille’a oraz aparaty odsłuchowe. Przy obiekcie powstanie także parking.

Adaptacja i rozbudowa jatek jest następnym, po muzeum i parku, zadaniem składającym się na projekt pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Projekt ten dofinansowany jest ze środków UE. Całkowita wartość zadania dotyczącego jatek wynosi 4 mln 300 tys. zł. Prace prowadzi Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane ZAWISZA.
 

  • autor informacji: WRGPiIE
  • opublikował: Sukiennik Bożena - promocja
    data publikacji: 2018-08-29 08:53
  • zmodyfikował: Sukiennik Bożena - promocja
    ostatnia modyfikacja: 2018-08-29 12:15

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 14268
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2019-07-23 12:47

Urząd Miasta Rawa Mazowiecka

Pl. Piłsudskiego 5
96-200 Rawa Mazowiecka

Dane kontaktowe

tel. +48 46 814 47 11
fax +48 46 814 43 23

e-mail: um@rawamazowiecka.pl

Godziny urzędowania

poniedziałek, wtorek, czwartek: 8:00-16:00
środa: 8:00-17:00
piątek: 8:00-15:00

Odnośniki

Metryka strony BIP

Licznik odwiedzin strony BIP: 4779524
Ostatnia aktualizacja strony BIP: 2019-11-15 14:56

Stopka strony